Najde se někdo, kdo bude myslet?

04.01.2024

Nejhorší pohroma nastává pro slušné občany ve chvíli, kdy politik, nebo úředník přestane myslet a začne horlivě tvořit! Nedávno se zběsile tvořilo za covidu a nesmyslné finanční náklady ve výši miliard nás teď doběhly. Přesně podle zběsilého hesla "když to zachrání jeden život, má to cenu!". Teď se začínají tvořit opatření po nedávných útocích na Karlově univerzitě v Praze. Přesně podle stejného hesla.

Také například po útocích v září 2001: pro "nepamětníky" jen připomínám, že vyšinutá teroristická skupina použila dopravní letadla jako střely vzduch země a zasáhla na území USA civilní cíle. Aniž by se nechala celá situace v klidu analyzovat odborníky v oboru, nastala přehlídka zběsilých bezpečnostních opatření. Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, aby nebyl obviněn z nekonání, konal. Vzal si civilní leteckou mapu Česka, nechal si ukázat strategická místa, například elektrárny. Pak vzal zřejmě kelímek od hořčice a postupně jej přikládal nad ona strategická místa a tužkou dělal kolečka zakázaných prostorů. Bez ladu a skladu, bez zaměření, bez ohledu na několikametrové železobetonové ochrany reaktorů. Prostě nečekal a tvořil. Přesně podle hesla: když to zachrání jeden život, má to cenu. Ta absolutně nesmyslná kolečka slušným letcům téměř uzavřela vzdušný prostor na několik let. Pouhou matematikou základní školy šlo dojít k výpočtu, že ono kolečko nepřátelský letoun přeletí do 30 sekund. Zavedení tohoto nesmyslu trvalo pár dní. Zrušení a vysvětlování odborníků - politikům a úředníkům několik dlouhých let. Nesmysly se zavádí rychle, boří se pomalu.

Stejné zběsilosti ze začínají rodit v hlavách některých našich čelních představitelů nyní, po útocích na univerzitě. Bezpečnostní rámy se sekuriťákem v každém vchodu na univerzitu, omezení velikosti školních "tašek", čipy, brány apod. ´A to jako zůstanou střední školy nechráněné?´ Aha, tak i tam! A co základní školy, školky, úřady, kina, nákupní centra...?

Před nedávnem jsem psal o "Míře přijatelného rizika". To je, když opatření začnou na svobodě a právech omezovat více lidí, než kolik jich chrání. Nebo také když zvyšující se náklady již naprosto minimálně generují zvýšení bezpečnosti. Pak je třeba s tím skončit a nevymýšlet zběsilé nesmysly.

Jen se bojím, že lidská hloupost je nekonečná a že v duchu hesla: "když to zachrání jeden život, má to cenu" se najdou chytráci, kteří budou tvořit! V tom případě podle stejného hesla může zrušit univerzity, střední školy i základní, také kina, divadla a nákupní centra. Pak lze garantovat, že tam již nikdy nedojde k podobné zavrženíhodné události. A když to zachrání jeden život, má to smysl, ne?!

Nebo se najde někdo odvážný, kdo bude myslet?