Já bych ta čuňata naučil!

19.09.2022

Procestoval jsem skoro celý svět a tak znám národy více čistotné a méně. Pominu-li rozvojové země, tak musím bohužel konstatovat, že bychom řadě i asijských zemí mohli jen závidět. O evropských zemích vyhlášených čistotou ani nemluvě. Tak například: hodíte-li v Singapuru na ulici na zem papírek, ohodnotí to policie pokutou v přepočtu asi 5 tisíc korun. To když vás "načapou" poprvé. Zkusíte-li to podruhé, máte to v přepočtu za 170 tisíc. Nelze se divit, že v této zemi prostě nepořádek není. Buď proto, že to se to zkrátka nedělá, nebo proto, že to za tu pokutu nestojí. Ať tak, nebo tak, výsledek to má!

Žijeme sice více než 30 let po Sametové revoluci, ale mnohým v hlavách revoluce ještě neproběhla. Zrovna před pár dny: ráno nejdříve vyšla osoba z domu s modrým pytlem odpadků a místo do kontejneru - šup a už ležel na zemi vedle koše. On ten kontejner byl totiž 2x dále ... Po chvíli jedu za autem, když tu se stáhnou obě přední okénka a šup: dva "čvaňháky" rovnou na ulici. Vrcholem je to, co vidíte na obrázku. Ano, asi nějací borci, co se trochu "upravili" a pak deklarovali, jak v našem městě mají všechno na háku...

Takže opět vyrazily technické služby, město nám hezky po těchto expertech uklidily. Vždyť přece je "někdo" koho si platíme z daní a kdo to uklidí. Pro informaci: daně, to jsou ty peníze, co nám stát zbytečně bere z výplaty. Že takové jednání zpravidla vždy někdo slušný vidí a jen kvůli své slušnosti mlčí a dotyčné čuně neokřikne už ponechám bez komentáře.

Takže místo lamentování - co s tím? Měsíc bych Litoměřice neuklízel. Žádný úklid skládek televizí, sedacích souprav a krabic plných haraburdí nastěhovaných ke kontejnerům, žádný odvoz modrých pytlů od odpadkových košů, žádný úklid flašek a plechovek v parku ... Měsíc nic. Po vzoru Ostravy, kde taková akce dopadla nad očekávání dobře, jsem s návrhem nepochodil u nás v Litoměřicích. Kolegy v Roudnici nápad zaujal a výsledek byl také kladný.

Jednou z prvních věcí, které chci po volbách prosadit je vyhlášení boje proti čuňatům. Měsíc bez úklidu města. Ať se vidí s kým máme kde tu čest. V každé ulici všichni ví, kdo "to" dělá. Jen to po nich vždycky někdo z technických uklidí. Teď se na to bude celá ulice měsíc dívat.

A pak úklid celého chléva pěkně finančně vyčíslit, ať každý ví, kolik nás to stojí. Já bych je naučil!


Více, jako lze zlepšit naše město zde