Za většinu zla může pomalá justice!

13.05.2021

Kdysi mi vyprávěl jeden kamarád, co dlouhodobě pobýval v Americe, že když v pátek něco "šlohnete" v samoobsluze a chytí vás, putujete do takové studené cimry. Soudce, který tyto věci řeší, totiž pracuje od pondělí do pátku. V pondělí vás tedy předvedou s dalšími výtečníky před soudce, je vás takových dejme tomu deset. Soudce nejprve dotazem zjistí, kdo se dle obžaloby cítí vinen? Půlka se přihlásí, takže dokazování končí. Vyfasují trest, úhradu škody a záznam do rejstříku. Druhá půlka dostane jasně stanovený čas na dodání důkazů k obhajobě. Opakuji: jasně daný čas. Má-li na kauci, může i domů. Do pár měsíců finito, fertig, prostě hotovo. Každý ví, že trest přijde až neskutečně rychle. Nevím, jak to tam funguje teď, ale tehdy to bylo přesně takto.

Dnes jsem si přečetl, že policie uzavřela vyšetřování čapího hnízda po 6. letech. Chápete to? Šest let! Bez ohledu o jakou kauzu se jedná: každý v Česku má dle Listiny právo na přiměřeně dlouhý proces. Ovšem v Americe asi mají spíše právo na kurz-proces (právo na přiměřeně krátký proces). Představte si, že máte zálusk udělat něco, co se nemá, ale přinese vám to výhody? S vidinou, že to justice bude řešit klidně i 20 let odpadá strach z postihu. A to je právě to, co je špatně. Justice se má padouch bát a ne počítat s jejím pomalým přístupem.

Sám mám vlastní zkušenost s justicí z jednoho obyčejného spotřebitelského sporu, kdy jsem kdysi zakoupil jeden "krám" co stále nefungoval. Nebudu řešit to, že ani se dvěma šanony listinných důkazů a znaleckých posudků jsem u tamního soudu nebyl schopen, aby mi soud dal za pravdu. To i přesto, že prodejce neměl jeden papír a jednoho svědka! Mluvím o tom, že tento spor trval přesně deset let, z toho jen ležel u soudu prvního stupně 5 let bez jakéhokoliv úkonu!

A pak se divme, že si z nás slušných a z justice padouši dělají dobrý den! Tohle říkám dvacet let a moc se toho za tu dobu nezměnilo...