To by se u nás nestalo! Opravit lavičku!

18.07.2023

Představte si, že v jednom českém městě si nějaký zlořád dovolil opravit obecní lavičku! Jednalo se o její natření a podle tamější radnice se jedná o pirátský čin. Navíc nátěrem podle radnice došlo k jejímu poškození. Fotku lavičky vidíte vedle tohoto textu. Podle mé vlastní zkušenosti s úřady se patrně občané dovolávali jejího natření. Poté, co za několik měsíců k nápravě nedošlo si tak asi frustrovaní místní občané vzali iniciativu do vlastních rukou – a z neschopnosti tamní radnice je kriminální aféra.

No to by se v našem městě stát rozhodně nemohlo!

Před pár lety, to jsem byl tehdy místostarosta na plný úvazek, mi zavolal jeden místní. Že prý před jejich vchodem do paneláku roste nějaké křoví a nedá se kvůli němu chodit do jejich domu. A prý: ať to někdo vyřeší. Že volal starostovi a na technický a že pořád "prd". Tak jsem vzal jako vzorný komunální politik iniciativu do vlastních rukou. Podle fotek jsem viděl, že udělám pár střihů zahradními nůžkami a bude hotovo. Místnímu jsem zavolal, že "někdo" z radnice přijede a sjedná nápravu. Domluvil jsem si s ním schůzku na další den, vzal dva páry rukavic a nůžky a dorazil. K jeho komentáři, že to nechtěl po mě, ale po "někom" z radnice, jsem poznamenal, že jsem také "někdo z radnice". Pár šmiků a za 5 minut bylo hotovo. Když mi děkoval za pomoc, ukázal jsem mu na mobilu obrázek z katastru a sdělil mu, že křoví je jejich vchodu, protože je na jejich pozemku. Ale že mi to nevadí, ale ať příště zkusí uklízet sám před vlastním vchodem.

Až na pár čestných výjimek je toto obvyklý scénář v tom našem městě. A tak zůstávám klidný, že v našem městě se nemůže stát, že bychom snad nedejbůh řešili, že někdo opraví cizí lavičku, když si naši nedokážou ostříhat ani vlastní křoví kolem baráku.

P.S. Omlouvám se všem aktivním, co na "někoho" nečekají a udělají si sami. Věřte ale, že má zkušenost za ta léta je jak v tom filmu Slunce seno: "Předsedóóó, nám neteče vodáá …, předsedóóó …"