Litoměřická nemocnice čeká krizi. Možná omezí operace.

31.10.2019

Méně tepla na chodbách, výpovědi zaměstnancům, delší čekací lhůty ...

Přesně takto začíná článek otištěný v jednom regionálním deníku, který byl vydán 17. listopadu 2010! Ano, již před devíti lety. Šlendriánský přístup vlády ke zdravotnictví se naplno začal projevovat již tenkrát a situace se jen zhoršuje. To je odpověď na často kladenou otázku: proč vedení nemocnice a města "najednou" zjistilo, že něco je špatně. Na zcela kritickou situaci byli všichni zastupitelé upozorněni také již před 3 lety s tím, že je třeba začít konat. Tedy problém nevznikl najednou, ale vleče se řadu let.

Důležitá otázka zní: co je tedy špatně? Kriticky špatně jsou dvě věci. První jsou lékaři a lékařský personál. Celá pětina těchto klíčových odborníků je ve věku 60 a více. Dvacet dokonce ve věku 65 a více. Lékařů je málo a odchod jednoho může ohrozit existenci oddělení. Jenomže nový lékaři nepřichází. Proč? Protože státní školství vychová absolventa medicíny a ten - frnk! - a je v Německu. Za nástupní plat 3x vyšší než doma. Ještě před 10 lety "zazvonilo" ročně 150-200 zájemců o práci v nemocnici. Loni to bylo 10. Z toho 8 cizinců. Jediný způsob, jak dnes přitáhnout lékaře, je ho přeplatit. O zdravotních sestrách nemluvě ...

Tím se dostáváme k druhému zásadnímu problému - penězům. Zkuste mi někdo vysvětlit, jak může ministr zdravotnictví tvrdit, že úhrady za výkony jsou nastaveny správně, když - dejme tomu - za zlomenou nohu, kterou vám ošetří v Praze, dostane nemocnice 10.000 korun, ústecká 5.000 korun a litoměřická jen 3.000 korun?? Stejný pacient, který platí jedno zdravotní pojištění, stejná pojišťovna, stejná sádra a rentgen, stejný plat doktora, stejné náklady na materiál, teplo, světlo a ... trojnásobný rozdíl!

Problém prostě vláda hodila na místní radnice, ať se tam "poperou". Bojí se přiznat, že nemocnic je moc a když jich pár "lehne", tak vlastně dobře. Nám tak dochází (resp. odchází do důchodu) lidé a dochází peníze, protože náklady rostou, platy rostou. Jistě, chvíli se to dalo sanovat z rozpočtu města, kde není ani jediný halíř z našich zdravotních pojištění, ale ani ten není neomezený. Ale hlavně, peníze města nejsou a nikdy nebyly určeny na zdravotní průšvihy vlády.

Za pár dní proběhne v Litoměřicích referendum, které má ukázat vůli voliče s řešením situace. Jeho důležitou podmínkou je účast voličů, jinak nebude platné. Proto prosím přijďte k referendu a volte, jak sami cítíte. Řešení existuje, ale opravdu nemůžeme čekat na další referendum za rok s krajskými volbami, jak si přeje petiční výbor. To bude jen kampaň o politice a ne o řešení problému. Bojím se, aby pak opravdu poslední v nemocnici nezhasínal ...