Z basy do čela!

27.03.2022

Za socialistického prezidenta Husáka, který si pobyl 9 let v kriminále, a jehož strana a vláda pod jeho vedením následně dovedla republiku "cu grund", se říkal takový vtip, který vystihoval tehdejší marnost všeho toho stranického konání. A protože se historie opakuje a některé strany a jejich vládci, ve svých marnostech kopírují tehdejší papaláše, neb si myslí, že si mohou beztrestně dovolit úplně vše, rád připomenu onu tehdejší anekdotu:

Husák se rozhodne, že napíše paměti. Že toho zažil už dost. A tak napíše sbírku pamětí - trilogii. Jeden díl ze sportu, jeden z medicíny a jeden milostný román.

  1. díl ze sportu, nazval: "Jak jsem doběh' dělnickou třídu"

  2. díl, z medicíny, nazval: "Jak jsem transplantoval srdce Evropy do prdele Sovětského svazu"

  3. díl milostný, nazval: "Tisíc polibků od Brežněva"

Protože to své celé konání tři díly dostatečně nepopsaly, rozhodl se rozšířit trilogii na pentalogii a doplnil dílo o další dva díly: ze zemědělství a z hudebního umění.

     4.     díl, ze zemědělství, byl nazván: "Jak jsem zvoral republiku"

     5.     díl, z umění, byl nazván: "Z basy do čela!"

Jak píšu, historie se opakuje a někteří dnešní politici by mohli začít bilancovat, stejně jako bilancoval Husák v této anekdotě. Mám své osobní favority na podobná díla a mám i návrhy na drobné korektury názvů děl, aby byla aktuální. 

Například jeden z čelních představitelů našeho státu by měl změnit název třetího dílu na: "Tisíc polibků od Putina" a jistý bývalý premiér by asi pozměnil název pátého dílu ucelené sbírky na: "Z čela do basy". I když i to se může následně rozšířit na: "Z čela do basy, z basy do čela, a tak jsme doběh' zvoranou republiku". Ovšem podle tradice česko-slovenské vzájemnosti, si nejprve musí projít "přípravkou", jak se v případě našich prezidentů říká kriminálu.