Elektřinu klidně za devadesátník, ale nebude!

20.09.2022

Premiér nám ve svém projevu slíbil zastropování cen energií. Opozice mu vyčítá, že to mohl udělat dříve a strop mohl být nižší. Tu - po příkladu Slovenska, tu - po příkladu Maďarska. Ono "zastropování" cen je na jednu stranu možná dobrá informace, ale je třeba si uvědomit jisté věci: zaprvé - dotace čehokoliv není ze "státního", ale z našich peněz (=daní). Takže si slevu stejně zaplatíme z něčeho jiného, co podraží. Zadruhé: silou pokroutíme poměr mezi nabídkou a poptávkou. Jestliže jsme si v Evropě s Green Dealem uřízli dvě větve ze tří - tedy konec tepelných elektráren a jaderných, nelze se divit, že kvůli nedostatku nastane růst cen na burzách. Zde je příčina i následek celé situace, kterou však elity odmítají jasně označit a řešit!

Co nastane? Centrálně socialisticky zastropovaná energie pokřiví poptávku, která se výší poptávky nevyrovná nabídce na trhu. Prostě: hurá(!) máme strop a odebíráme. Nabídka kvůli osekané nabídce GreenDealu neuspokojí poptávku, protože energie nejsou a nebudou. Výsledek? Výpadky dodávek kvůli nedostatku levné (rozuměj: zastropované) energii, protože prostě nebude. A pak může být strop třeba za devadesát haléřů, jako za bolševika, ale prostě: nebude ...

Připomíná mi to jeden vtip: Přijde zákazník do krámu. Že po celém městě nejsou rajčata a tady je vidí ve výkladu. Že si jich vezme dvě kila. Prodavač mu odpoví, že za dvě kila chce 200 korun. Na to zákazník, že za rohem stojí kilo jen 10 korun. "Tak si je tam kupte!", praví prodejce. "Jenomže oni je nemají.", opáčí zákazník. "Tak až je nebudu mít já, budou stát devadesát haléřů za kilo!!"