Česká ulička

29.02.2024

Zase řešíme českou "uličku" a snažíme se (ne)najít řešení, které již desítky let funguje v mnoha zemích světa. Jde o předjíždění na dálnicích a jízdu vlevo.

Nejdříve se musím zamyslet na tím zvěrstvem, že když už se rekonstruovala dálnice D1, proč v celé délce nepřibyl třetí (a další pruh). Dobře. Když už máme jen ty dva, což je sakra málo, nabízí se zrušení odstavného pruhu a nebo proměnnými značkami v době dopravní špičky (takže pořád) povolit jízdu v odstavném pruhu jako v pruhu průběžném. Tohle funguje v řadě zemí Evropy. Odstavný záliv pak může být co XY kilometrů. To my raději máme jeden prázdný odstavný pruh 199 km do Brna, druhý z Brna. O dalších dálnicích nemluvě.

Co mě přivedlo k napsání tohoto zamyšlení je předjíždění na silnici o dvou a více pruzích. Dnes a denně si snad všichni stěžují, že některá vozidla nepoužívají levý pruh výhradně k předjíždění, ale k souvislé jízdě. No a co? Tak tam jedou. Když jedou v obci, je to povolené, legální. Předjet můžete zleva, zprava, vždy bezpečně. A jde to. Hlásí se někdo, kdy s tím má v obci problém? Nikdo. Super. V obci se na dálnici smí maximálně 80 km/h, ale lze zvýšit místní úpravou na 110 km/h při zachování možnosti předjíždět i v pravých pruzích. Zákon to považuje za bezpečné a ani odborníci nic nenamítají.

Ale ejhle. Pokoříme značku konec obce, když chceme zvýšíme rychlost maximálně o 20 na 130 km/h a už by předjetí zprava bylo nebezpečné, tisíce mrtvých, odborníci protestují a hromada "vidláků" s nimi.

Kdo jezdil například v USA tak ví, že předjíždět mimo obec je stejné jako v obci: všude a opatrně. A žádná jatka se kvůli tomu nedějí. Já ale zapomněl, že tamto je v Americe, jezdí tam Američani a tady bydlí Češi, nikdy to tak nebylo a tady by byla strašná jatka. A ˇˇČech není Američan ...

Takže nic. Budeme dělat kolony, troubit a gestikulovat a pořád se divit, proč to jinde jde, má to vyzkoušené řešení a tady ne. Holt to bude chtít novou generaci politiků s přehledem, rozhledem a odvahou. Tak si i tady počkáme. Jako ve všem dalším ...