Hlavně to pane premiére neregulujte. Vzpomeňte si, jste pravicová vláda!

25.08.2023

Právě jsem si přečet na internetech, že se producenti potravin – v tomto případě českých jablek, oprávněně zlobí. Obchodní řetězce prý od nich vykupují kilogram jablek za 15-20 korun a nám spotřebitelům je "střílejí" za bratru 55-60 korun.

Netýká se to jen jablek ale delší dobu snad úplně všeho. Důvody jsou (prý) neznámé, zato se naše vláda snaží to vše stále nějak "zregulovat"! Od pravicové vlády, kterou jsem kvůli její pravicovosti volil, bych čekal cokoliv jiného než regulovat.

Já bych na to šel úplně jinak. Nabízí se zde krásný prostor na trhu, na kterém mohou vydělat zemědělci a producenti potravin vůbec a zákazník. Přičemž obchodní řetězce by zaplakaly. Použil bych návod, který jsem už na pár místech navrhoval. Ten recept pochází z mé studentské návštěvy Holandska z roce 1992. V jednom obchodním a logistickém skladu jsme jako studenti položili otázku obchodnímu řediteli, co by dělali, kdyby se na ně dopravci domluvili a jejich zboží ze skladu začali rozvážet za kartelovou a tedy výrazně vyšší cenu? Odpověď si pamatuji dodnes. Ředitel se usmál a pravil: to neudělají. Máme vlastních divizi několik desítek kamionů, která nám jezdí za stejnou cenu, jako jezdí komerční dopravci. Kdyby se na nás domluvili a šli s cenou nahoru začneme vypovídat smlouvy a budeme si sami sobě jezdit za běžné ceny našimi kamiony. "Hned půjdou s cenou na běžnou výši!", usmál se.

Co tedy radím zemědělcům? Využijte obrovského prostoru na trhu, který řetězce přemrštěnými cenami vytvořily, a založte si vlastní řetězec vlastních prodejen (jako obyvatel severních Čech žijící v Litoměřicích si vzpomínám, jak jsme jezdili za mého mládí pro všechno možné do Trávčic do Severofruktu a kupovali si po bedýnkách za nižší cenu - často přímo z traktoru, co to přivezl z pole). Tak například ona jablka nebudou ovocnáři prodávat řetězcům za 15-20, ale můžou je nabízet za 20-30 korun přímo zákazníkům. Ten ušetří a na řetězce se může "vyprdnout", pokud nepůjdou na podobnou cenu. A tím se mohou řetězce držet hezky pod krkem.

Pokud tedy zemědělci budou chtít a zákazníkovi budou ceny potravin pořádně vadit. Vláda pak tomu všemu může pomoci nějakými jednoduchými pravidly pro rychlý vznik takových prodejen.

Ale hlavně to pane premiére neregulujte. Vzpomeňte si, jste pravicová vláda!