Zítra v 9 hodin zmizí starosta

09.07.2021

Znáte hru na tichou poštu? Já myslím, že určitě. V roce 2018 jsem zveřejnil v našeLitoměřicko24 sloupek, ve kterém na humorném příkladu zjistíte, že nelze věřit všemu, co lidé říkají. Prostě princip tiché pošty není jen dětská hra, ale děje se stále. Někdy přirozeně, někdy i záměrně:

Instrukce starosty tajemníkovi:

"Zítra v 9 hodin je zatmění Slunce, tedy něco, co se každý den nevidí. Ať pracovníci nastoupí v pracovním oděvu na nádvoří. Při pozorování tohoto vzácného jevu podám sám příslušný výklad. Bude-li pršet, nebude nic vidět, a v tom případě půjdeme do jídelny."

Tajemník vedoucímu odboru:

"Na pokyn starosty bude zítra v 9 hodin zatmění Slunce. Bude-li pršet, nebude to možné na nádvoří v pracovním oděvu vidět. V tom případě se provede zatmění Slunce v jídelně, což se každý den nevidí."

Vedoucí odboru vedoucímu oddělení:

"Na pokyn starosty v pracovním oděvu dojde zítra v 9 hodin k zatmění Slunce. Starosta dá pokyn k tomu, má-li pršet v jídelně, což se každý den nevidí."

Vedoucí oddělení skupinám:

"Bude-li zítra v jídelně pršet, což je něco, co se každý den nevidí, zmizí v 9 hodin starosta v pracovním oděvu."

Skupinář pracovníkům úřadu:

"Zítra v 9 hodin zmizí starosta. Škoda, že to není vidět každý den."

Proč dnes začínám takovým nesmyslem? Protože přesně takovým způsobem nesmysly vznikají a šíří se. Říká se tomu proces metamorfózy sdělení, někdy též tzv. tichá pošta. Stejným postupem pak vznikají i pomluvy. Poslední dobou se právě pomluvy šíří mnohem rychleji a intenzivněji, než informace pravdivé. Před léty se říkalo, že něco je pravda, protože: to psali v novinách. Dnes je něco pravda, protože to někdo napsal na internet a sto lidí přeposlalo (a přidali vlastní závěry k původnímu sdělení).

Možná, že se vám to také stalo. Dozvíte se, třeba o sobě, něco, co ani sami nevíte, že jste udělali. Ví to každý, šíří se to rychlostí blesku. Píšou to na internetu. Jen vy to nevíte. O to více se různé nesmysly začínají šířit i v důsledku blížících se komunálních voleb. Snad v důsledku stoupající nervozity i krevního tlaku. Přitom nikdy nebylo jednodušší si informace ověřit. Mailem, telefonem, osobně.

Takže abych dnes nezakončil svůj pravidelný sloupek, šířením nějakého dalšího nesmyslu:

Zítra v 9 hodin pan starosta nezmizí. Možná, že někdy jindy, ale o tom já nic nevím ...

Přeji Vám krásné a slunečné prázdniny a v září opět nashledanou!