Výročí návratu pilotů RAF 13. srpna 1945

22.08.2022

Jako každý rok se pravidelně účastním pietního aktu k uctění odvahy pilotů, kteří se po válce vrátili zpět do vlasti. Byl jsem opět organizátory požádán o projev, kde připomenu jejich hrdinství a totalitní osud. Zdůraznil jsem i to, abychom nedopustili, aby se historie opakovala a totalitní přisluhovači se opět vraceli k moci:


Dámy a pánové, vážení přítomní, milí hosté.


Byl jsem pořadateli této vzpomínkové akce, konkrétně panem generálem Martínkem požádán, abych zde pronesl pár slov.


Byl jsem panem generálem pozván jako představitel města Litoměřice, ve kterém žil dlouhá léta generál František Chábera, válečný pilot Královského letectva, čestný občan našeho města a skvělý kamarád.


Pokud dovolíte, cítím se zde dnes být nejen jako politik, ale také jako pilot a spolu-pořadatel Memorial Air Show v Roudnici nad Labem. Touto letecko-společenskou akcí připomínáme všem generacím již 30 let hrdinství všech, kteří bojovali v druhé světová válce, zejména pak pilotů bojujících za svobodu na všech frontách. Díky jejich odvaze a díky mnoha jejich položeným životům jsme se mohli po válce někomu narodit a dnes, stejně jako každý rok, na ně a jejich hrdinství a zásadovost vzpomenout.


Jsem zde dnes oblečen v letecké uniformě Českých aerolinií. Chci dnes totiž připomenout, že piloti, kteří se po válce vrátili zpět do své země, nacházeli uplatnění u Československých aerolinií, kde jen několik málo poválečných let mohli vykonávat své milované řemeslo - létání. Následně je režim z ČSA vyhazoval a řadu z nich směroval od "kniplu" rovnou k lopatě. To v lepším případě.


Po druhé světové válce se Československé aerolinie nadechly a s pořízením nových strojů vzrostla také potřeba vycvičených a zkušených posádek. Po roce 1945 celkem přirozeně vyplynulo, že se noví civilní piloti rekrutovali z řad bývalých válečných letců.


Po roce 1948 však začala být politická situace v ČSA nebezpečná, zejména pak pro piloty, kteří za války létali u britské RAF. Mnoho z nich tedy začalo uvažovat o nuceném odchodu do exilu.

V roce 1950 již pro řadu z nich byla situace neúnosná a v březnu téhož roku zamířily úspěšně tři stroje DC-3 Československých aerolinií za západní hranici. Komunistický režim zuřil. Následná opatření byla tvrdá. Přikročilo se k dlouhodobějším personálním opatřením. "Nespolehlivé pilotní živly" byly od aerolinií nemilosrdně vyhozeny a na jejich místo nastoupili režimu loajální a prověření posluhovači.


Jen pilot ví, co to znamená, když mu někdo navždy zakáže vrátit se do vzduchu. A každý pilot vám řekne, že létání není koníček, je to způsob - někdy i smysl života.


Působím mimo jiné jako středoškolský učitel a mám tu čest vychovávat nové adepty o letecké řemeslo. Ti, kteří přijdou letos do učebny 1. září budou narozeni v roce 2003. Je to tiž jiná generace. Nová generace. Ta generace o které Masaryk řekl: "Dejme naší nové demokracii 30 let. Až pak se narodí generace, se kterou to již půjde!". A já vidím, že se již rodí. Je však povinností té naší generace připomínat, jak snadno lze přijít o svobodu, o demokracii, nebo o své sny. Někdy hodně rychle. A věřte, že vím o čem hovořím, když jsem o své vysněné zaměstnání u ČSA přišel za 5 minut a to nikoliv z mé vůle.


Nesmiřujme se proto s jakýmikoliv náznaky plížící se totality a nesvobody. Nesmiřme se s manýry některých současných politiků jako je zaklekávání na své odpůrce, zakládání spisů na nepohodlné, ovlivňování justice ve svůj prospěch, nerespektování rozhodnutí soudů. Nenechme si diktovat jediný mainstreamový názor na cokoliv. Bojujme za svobodu slova. Máme hlavu, tak ji používejme i když to bolí.


Dokažme současné mladé generaci, že zde jen každý rok nepronášíme marné projevy.

Ukažme jim, že včerejší totalitní přisluhovači nemají dnes v naší společnosti šanci.

Ukažme jim, že do čela našeho státu zvolíme osoby s vysokým morálním kreditem nespojené s totalitní komunistickým režimem a komunistickou státní bezpečností, které nekradou a nejsou trestně stíhané a nebo obviněné.

Těžko by nám pak naše slova mladá generace věřila.

Těžko bychom si v jejích očích udrželi morální kredit.


Děkuji Vám za pozornost!