V nouzi poznáš přítele!

01.01.2019

Jistě to znáte, na něco se dlouhou dobu připravujete, ladíte všechny možnosti, vše máte připravené a .... těsně před začátkem se vše sesype, jak domeček z karet. Tak přesně tohle se nám stalo s MHD a s jejím provozováním na první pololetí roku. Starý dopravce, měl jezdit až do konce června, od července dopravce nový. Ještě v prosinci byl provoz na prvních 6 měsíců slíben, v půlce ledna dorazila nečekaná výpověď. Konec za 14 dní! A starejte se, jak chcete!

Sehnat v dnešní době společnost, sepsat smlouvu, tu schválit, vyvěsit do registru smluv, vystavit licenci, polepit zastávky jízdním řádem - to vše v době různých lhůt je úkol pro čaroděje a ne město. Platí jedna moudrost: v nouzi poznáš přítele! Po dlouhém přemlouvání se podařilo přesvědčit nového dopravce, aby nám pomohl vytrhnout trn z paty. Běžně je na přípravu provozu autobusové dopravy 6 měsíců: objednat autobusy, sehnat řidiče, připravit skladbu linek, jízdní řády, smlouvy ... a tak dále ... My jsme jim dali na přípravu 6 dní. Snadno se na takovou lukrativní "nabídku" mohli vykašlat, ale neučinili tak. Osobně jsem seděl s vedoucím silničního odboru pět hodin po konci jeho pracovní doby nad smlouvou a ladili "nuance" - to bylo minulé úterý. Pak jsme se ve středu dozvěděli, že řidiči nejsou a že se asi jezdit nebude. To bylo 2 dny do zahájení náhradního provozu. Půlrok bez autobusů? Ve čtvrtek se pak našli dva řidiči a celý den se řešila smlouva, změna skladby linek a jízdní řády. Vše se dokončilo asi 10 hodin před jízdou prvního ranního spoje. Díky ochotě ředitele autobusové firmy a díky celému týmu zaměstnanců města, kteří z volného času a po pracovní době tiskli smlouvy, vylepovali jízdní řády a také dík komerčním médiím, kteří přispěli k informovanosti o časech odjezdů prvních pátečních spojů se vše podařilo.

Teď, asi 8 hodin před zahájením nouzového režimu dopravy ještě nevím, jak to zítra dopadne. Věřím, že dobře. A kdyby snad něco nešlo podle našich představ, tak vás prosím: vězte, že se udělalo, co šlo a buďte trpěliví. Až najdeme chybějící řidiče, vše se přiblíží k normálnímu stavu. Zázraky fakt nešly.

Já jsem tak rád, že se sešli lidé, co si chtějí pomoci. A že se tak nalezlo nejen řešení, ale že jsme v našem budoucím obchodním partnerovi našli i přítele!