To jako vážně?? WTF!

11.08.2021

Některá pravidla a zákony, které jsou zákonodárci (naši i ti v Bruselu) schopni vyprodukovat, musí dát opravdu pěknou fušku vymyslet ...

Příklad první:

Známý má garáž, na kterou mu pravidelně létají sáčky s psími exkrementy, občas nějaká plechovka od pití, vajgly atd. Tak si nainstaloval kameru, která dělá fotky, když nastane pohyb. Nejen že odhalil, kdo mu tak činí, ale náhoda tomu chtěla, že když někdo vykradl sousedovu garáž, kamera zachytila i zloděje. Přispěchal proto na policii, kde oznámil svědectví ve formě oněch záběrů. Jaké bylo jeho rozčarování, když mu službu konající policista poradil, ať se raději jako svědek nehlásí. Když tak udělá, fotky i s jeho výpovědí budou zaneseny do spisu, advokát zloděje pak zcela jistě shledá, že mu jeho klient (zloděj) nedal písemné svolení jej fotit a podá na něj soudní žalobu. Tu pak dle platných zákonů zcela jistě vyhraje včetně finančního odškodnění.

Přijde vám to jako science fiction? Ne, osobně mi tento zážitek známý vyprávěl a ty fotky jsem viděl.

Příklad druhý:

Z doslechu znám případ, kdy jednomu člověku vykrádali dům ve tři ráno. Rachot zloděje majitele domu probudil, zloděje nečekaně zaskočil, ten jej však udeřil a začal z domu utíkat. Na zahradě (svém pozemku) jej zastihl, skočil na něj a snažil se ho zadržet. Zloděj spadl, zlomil si ruku a ještě nějaké pohmožděniny... Jak to dopadlo? Asi se nebudete divit, že (skoro)okradený pak léta chodil na policii a k soudu, protože jej zloděj zažaloval za ublížení na zdraví. A protože útok na majetek a na jeho osobu nepřetrvával, vysoudil na něm zloděj dle platných zákonů odškodné, hmotnou i nehmotnou újmu, léčebné výlohy atd.

A na závěr příklad třetí z dnešních dní:

Jistě znáte příklad olympijského speciálu, kde se někteří (údajně) nakazili covidem. Server Seznam uvedl 21.7.2021: "ČOV potvrdil, že cestující ve vládním speciálu, kterým letěli pozitivně testovaní olympionici, vesměs nedodržovali epidemická opatření.". Nevím, co znamená "vesměs", ale mám za to, že je to diplomaticky řečeno "nikdo".

No, a dnes ráno jsem si přečetl na serveru iRozhlas, že: "Český olympijský výbor připustil možnost odškodnění nakažených sportovců z leteckého speciálu", tedy i těch kteří porušili pravidla a respirátor si na určitou dobu (let trvá tak cca 12 hodin) dobrovolně sundali. Přítomnost teroristy, který to po nich mohl po pohrůžkou násilí žádat v tomto případě spíše zanedbáme. Jen ještě olympijský výbor čeká na požehnání od svých právníků.

Co spojuje tyto tři události? Někdo dobrovolně a vědomě poruší pravidla a zákony. Ta pravidla a zákony, které chrání slušné lidi, co je dodržují. Pak se ale dotyčný dobrovolně vzdává ochrany zákonem. Prostě když jdu někam krást a někdo mi u toho dá "přes hubu", nemůžu se nejen divit, ale ani žádat ochrany zákonem. Tedy tím zákonem, který nehodlám aplikovat do svého jednání.

Pokud tedy měl někdo 12 hodin mít v letadle respirátor a věděl to již před letem, měl dvě svobodné možnosti: letět a nebo neletět. Nabízet a přijímat poté nějaké peníze za to, že jsem si sám nejspíše nákazu způsobil, nebo k tomu alespoň přispěl, je stejně chucpe, jako když zloděj žaluje svědka, který jej u loupeže vyfotil, fotky předal policii, ale neměl jeho písemné svolení ...

Kde to proboha žijeme?