Stav dobytka nezměněn

09.09.2019

"Léto bylo letos horké, ale nikoliv suché. Stav dobytka oproti loňskému roku nezměněn. Méně krav, zato více volů.", uvádí liptákovská kronika z léta 1902. Proč zrovna tento rok a proč zrovna Liptákov? Přijde mi, že letošní léto má s tím liptákovským v roce 1902 mnoho společného. Také se vlastně nic důležitého nepřihodilo. Do loňska jsme si úspěšně zvykali, že pravda nikoho dnes nezajímá. Zřejmě proto, že je mnohdy příliš složitá a musí se u ní myslet. A proto vyhrává nikoliv pravda, ale více fanoušků u čehokoliv na internetu, jen když je to jednoduché pochopit. Od letošního léta jsme se tak začali učit různě ohýbat a vykládat právní normy. Každý po svém. Například tři měsíce trvající nejmenování ministra kultury "natruc" jasně napsané Ústavě jest důkazem. Není tam napsáno "ihned jmenuje", ale jen "jmenuje" a je to. Ministra nakonec máme, takže o nic nešlo. Bohužel se nám tak tento nešvar výkladu norem a pravidel dostává i do spodních pater státu. Takže když mohou oni, můžu taky a tak se nedivme, že české společnosti patřící dopravní letadlo se skoro 200 lidmi na palubě si na závěr prázdnin letí dvě a půl hodiny bez jednoho motoru až tam, kam chce. Pokyn z příručky výrobce: "Přistane na nejbližším vhodném letišti." se dá vyložit i tak, že vlastně kdekoliv chcete. Snad se ani není čemu divit, že se úřady v té jednoduché větě snaží najít takový výklad, aby mohlo být konstatováno, že se nic nestalo.

Pak nás již nedokáže rozhodit ani jiný letní nešvar. Tím je, že si kde - kdo začal mýt a odstraňovat nasprejované nápisy na zdech a to v rozporu s úředními lhůtami, rozhodnutími a závěry odborných komisí. Vůbec dotyčné nezajímá, že finanční prostředky vyčleněné na provoz příslušných komisí po jeho zásahu nelze úředně utratit!

Tak nakonec snad jediné, co nás mohlo letos v létě vzrušit byl hraboš polní, který se navzdory odborným očekáváním přemnožil. Naštěstí rychle zasedla příslušná zemědělská komise. Ta se však nedokázala shodnout, zda jeho likvidace je vhodnější hlubokou orbou, či chemicky.

Matka příroda si umí poradit a na postižená místa "nasměrovala" čápa bílého, který hraboše polního neodborně zlikvidoval. A je vyřešeno. Jak vidno, příroda je mocná a tak může napravit veškerá rozhodnutí okresní zemědělské komise. Škoda, že jen tato.

Tak jak vidno, nejen onoho léta v Liptákově, ale ani letošního u nás se nic zvláštního nepřihodilo. Jen s tím stavem dobytka si nejsem jist. To bude ale tím, že nejsem živočichář...