Politiku jde dělat na ulici. Možná líp

04.11.2021

Každý, kdo občas zajde do hospody ví, že se zde vyskytuje největší hustota odborníků na cokoliv. Každý je fotbalový trenér, odborník na šíření virů nebo starosta. Nevidím v tom cokoliv špatného. Naopak! Možná díky uvolněné atmosféře a neformálnímu prostředí se právě v hospodách rodí řada dobrých nápadů. I proto pravidelně organizujeme tzv. "Severočeská piva", kde se seznamujeme nejen s šikovnými lidmi, ale i s řadou dobrých nápadů.

Letos jsme rozběhli jeden takový projekt. V době, kdy čtete tyto řádky, proběhla již čtyři setkání s obyvateli našeho města přímo na sídlištích, kde bydlí. Jedná se o neformální diskusi mezi obyvateli, zastupiteli města, městskou policií, zástupci technických služeb a úředníky města. Nejprve diskutujeme a zapisujeme, co se obyvatelům ve městě líbí a co by naopak chtěli zlepšit. V průběhu padají jak nápady a připomínky, tak se zodpovídá či vyjasňuje řada dotazů. Často pak i mezi obyvateli navzájem. Tu a tam se vyjasní některá mylná informace, šířící se principem tiché pošty. Na závěr se všechny zapsané podněty obodují samotnými obyvateli aby se následně zaznamenaly do elektronické databáze k dalšímu zpracování a řešení. Některé maličkosti se dají zařídit hned, jiné větší problémy si vyžádají zásadní řešení, tedy investice a čas.

Jsem moc rád, že jsme takový systém vyzkoušeli a je vidno, že se osvědčil. Je patrné, že obecní politika se dá dělat i na ulici a společně a to je moc dobře.