Petr nebo Pavel?

11.12.2022

Budu vám vyprávět osobní příběh, který se mi stal někdy v roce 1988. Byl jsem v osmé třídě základní školy. V té době již bylo letectví mým koníčkem, kterému jsem se chtěl věnovat co nejvíce a nejlépe celý život. Při jedné hodině výuky najednou přišla do třídy naše třídní učitelka a pravila: Wünsch a Stárka půjdou se mnou. Třídní učitelka nás odvedla do jejího kabinetu, kde nám představila dva pány. Oba měli vojenskou uniformu, mile se usmívali a vyzvali nás ať si k nim přisedneme. Sdělili nám, že si armáda vytipovala nás dva, jako nejvhodnější kandidáty z naší školy ke studiu na vojenském gymnáziu. Ptali se nás na naše koníčky, já jim sdělil, že mě zajímá létání. To již věděli od naší třídní. Ukázali nám nějaké materiály o armádě, mě představili Vysokou vojenskou leteckou školu v Košicích. Řekli nám, že studium na těchto školách kompletně hradí armáda, výměnou za odsloužená léta. Riziko, že bychom studium nezvládli, berou na sebe. Pokud neopustíme studia na vlastní žádost, zaručují nám postup a kariéru v našich vysněných oborech. Pak odešli, že ještě přijdou, ať se rozmyslíme.

Bohužel (Bohu dík - nevím) se již ve škole neukázali, ani nás jinak nekontaktovali. Já jsem dlouho o nabídce přemýšlel a ani nevím, jak bych se tenkrát rozhodl, kdyby přišli. Jsem si však jist, že kdyby byli bývali přišli a já bych byl býval souhlasil, určitě by můj život běžel jinak a jinudy. Možná bych byl nějaký generál letectva, nebo alespoň plukovník. Možná bych dodnes pracoval u svého vysněného letectva, jen létal se stíhačkou. Nebylo by to letectvo civilní, ale armádní.

Jedno vím ale jistě a kdo pamatuje rok 1988, tak se nebude vůbec divit: zcela jistě by součástí té velmi lukrativní nabídky stát se zadarmo pilotem byla i přihláška do strany. Jinak se v té době opravdu nedala dělat řada vysněných povolání. Ber, nebo nech ležet ...

Bavil jsem se nedávno o členství ve straně generála Pavla s mladými studenty letectví. Zeptal jsem se jich: kdyby teď někdo přišel, představil se, že je z nadace nějaké strany a že vám nabízí zaplatit za vás oněch dva a půl milionu abyste se mohli stát piloty a podmínkou je, stát se řadovým členem jejich strany a neopustit studium. Žádná hypotéka, žádný úvěr. Brali byste? A pak jsem jim vyprávěl svůj příběh.

Na otázku, jestli Petr, nebo Pavel, odpovídám. Generál Petr Pavel!!!

Já si totiž pamatuji, jaká doba to byla...

P.S. Kdyby tenkrát byli bývali přišli, možná bych dnes kandidoval na prezidenta, třeba jako bývalý generál letectva v záloze, z nutnosti bývalý člen strany...


foto: Autor článku s generálem Pavlem, červen 2022, letiště Roudnice n. L.