Parkování: DOMÁCÍ – HOSTÉ 2:1

07.07.2022

Mám řešení, takže půjdu rovnou k věci, protože všichni víme, o čem je řeč. Aut je moc, parkovacích míst málo. A další nová jen tak nebudou. Jednak skoro není kde, jednak není za co. Jak z toho ven rychle a efektivně?

Co udělat: stanovme jasné priority, kdo bude mít přednostní právo užívat veřejná parkovací místa a kdo až když zbyde. Pro všechny už není.

Priorita bude následující: DOMÁCÍ obyvatelé a živnostníci a pak HOSTÉ. Tedy ti, kteří ve městě nežijí. Každá domácnost, která má auto, si zažádá o parkovací kartu opravňující zaparkovat na území města. První bude zdarma. Druhá dejme tomu za tisícovku, třetí a další s progresivním nárůstem ceny. Hromada lidí parkuje všechna svá auta na ulici a přitom mají volné garáže (ve které je skladiště) a volné dvorky. Ti, co nemají kde zastavit, se pak již nikam nevejdou. Věděli jste, že osobní auto 97% času prostojí na ulici? Za jednak si tak řada řidičů konečně udělá pořádek v garáži a spočítá zbytečná auta u sebe doma.

Jak to bude fugovat v praxi? Na ulici se bude stát jen s parkovacím povolením. To budou mít obyvatelé města k dispozici. Ti budou mít prioritu číslo jedna. Dodávky podnikatelů přes den nebudou omezeni a přes noc si ji odvezou na záchytné parkoviště. Nebo si zakoupí parkovací povolení pro dodávková a nákladní vozidla. Návštěvník města si za parkování zaplatí tolik, kolik ve městě stráví času a zaparkuje jen když bude volné místo. Jinak ne. Nebo nechá zdarma auto na záchytném parkovišti, kde jej vyzvedne autobus, který jezdí zdarma a do města doveze.

Postavit parkovací domy je sice lepší, ale jednak je to na dlouho a není ani za co. A aby je řidiči opravdu používali musí stát každých 500 metrů jeden. To je tak bratru deset na naše město. Ruku na srdce: je vám k něčemu jeden parkovací dům, třeba i pro tisíc aut, když je úplně na druhé straně města, když přijedete domů v deset večer? Parkovací domy se postaví jako investice, nejspíše z peněz investora. Všechna místa se pak nabídnou k prodeji řidičům jako nemovitost. Kdo bude stát na "svém" místě - bude stát bez poplatků.

Navrhuji proto okamžitou změnu organizace parkování, což můžeme zvládnout za rok, než konečně postavíme alespoň ten první parkovací dům.