Otevřený dopis premiérovi

03.02.2020

Vážený pane premiére. Před časem mě zaujala Vaše vize, že by se Česko mohlo stát druhým Švýcarskem. Švýcarsko je krásná a čistá země, kde vládne řád a pořádek. Švýcaři dodržují zákony a předpisy a také si udržují svou zemi čistou, protože mají smysl pro pořádek.
Nevím, jak u Vás v Průhonicích, možná tam by to šlo. To nevím, ale u nás v Litoměřicích to asi bude problém! Město máme starobylé a krásné. Od Sametové revoluce je k nepoznání. Skoro vše se tu opravilo a změnilo. Jen to myšlení lidí. To zůstalo tam, kde bylo. Tak například:
Vajgly v okolí restaurací a hospod u nás běžně létají na zem. Totiž, když tam někdo nedal popelník, kam to má chudák kuřák hodit? Odpadky sice již někteří obyvatelé třídí, ale poté, co je donesou k plnému kontejneru, letí to na zem. Pak přijde vítr nebo krysy a už je to v celé ulici. Proč by se to nosilo do jiné prázdné, když tuhle někdo před svozem naplnil? Máme také vyhlášku o venčení psů a čistotě veřejného prostranství, ale přesto máme pokálené ulice, trávníky, hřiště a louky. A vlastně proč ne, když tam někdo nedal pytlíky? Tak ať si to ten někdo uklidí!
Samostatnou kapitolou je, jak se u nás v Litoměřicích chováme jako řidiči. Sice je někde napsáno, že na chodníku nebo přechodu pro chodce se auto neparkuje, ale u nás platí nepsané pravidlo, že když někdo potřebuje rychle do banky, na 10 minut na kafe, na chvilku na úřad, počkat na kamaráda - seznam je dlouhý, předpisy a zákony se pak vůbec nemusí dodržovat! Osobní potřeba stojí nad zákon a nad ohleduplné chování zároveň. Vrcholem svobody a demokracie je zabírat místa pro vozíčkáře, nebo hromadně okupovat autobusové zastávky, kam se vejde i pět aut naráz. Řidič autobusu s cestujícími a auta za ním snad chvíli počkají, když nejbližší místo je až 50 metrů daleko, nebo i dál! Také jsme opravili park a dali tam nové lavičky a trávníky. Ty trávníky, to je vůbec nejlepší místo pro zastavení a otáčení auta. Hlavně na mokrém. A při vytáčení hlubokých rýh v trávě se ještě pravidelně "sejme" nějaká lavička, kterou tam někdo dal. Je snad někde napsáno, nebo je tam cedule, že se to nemá? Není!
Zatím z posledních "majstr-štyků", jak si u nás v Litoměřicích děláme výstavní "binec" proběhl předminulý týden na jednom sídlišti. Po sítích proběhly fotografie starého nábytku, skříní, postelí, židlí, počítače jen tak pohozených na zem vedle kontejnerů. A ani ne na hromadu. Jen tak: levá - pravá, všude. Máme sice v Litoměřicích sběrný dvůr, který je pár set metrů od tohoto místa a zdarma, ale když oni nemají "vozejk", tak proč by se starali? On to přece někdo odveze! Od čeho platí za svoz a daně, ne?

Víte, pane premiére, mezi Švýcary a obyvateli Litoměřic jsou rozdíly. Švýcar také platí daně, ale sám se stará, jak si to udělat kolem hezké. Také si sám uklidí, hodí do kontejneru, odveze na sběrný dvůr, dodržuje pravidla a vůbec vše co se má, také slušně upozorní druhého nebo mu pomůže. Proto to tam funguje. U nás se třicet let po revoluci hledá "někdo" kdo to udělá, hledají se důvody proč se něco nebude dodržovat, jak a kdy se to tajně hodí na zem místo do kontejneru, zkrátka - jak se to odrbe, obejde, odkloní, vysvětlí a okecá.
Takže Váš nápad byl dobrý, pane premiére, ale buď u nás vyměníte našince za Švýcary, nebo to zkuste, prosím, jindy. S tím, co teď máme, Švýcarsko určitě neuděláme! Možná tak druhé Turecko by šlo. Turci totiž mají nejen stejný smysl pro humor, ale také pro bordel...


Text byl již otištěn v novinách VAŠELitoměřicko24
a on-line vychází poprvé