Nemá být náhodou celý ten systém jinak?

20.01.2021

Letectví mám rád kromě jiného i proto, že v něm panuje maximální pořádek, vysoká profesionalita, platí léta ověřené předpisy, provádí se dvojí kontrola a nevede se diskuse o dodržování předpisů. I když samozřejmě jednotlivé výjimky existují, ale dotyční "experti" se již většinou zabili...

Každý člen posádky má již z počátečního výcviku nadrilované nouzové postupy, které si za svou kariéru stokrát zopakuje na učebně a trenažéru. Jedním z takových nouzových postupů je evakuace cestujících z letadla, když dojde na nejhorší.

Postup je nastavený jasně a logicky: nejprve se evakuují a zachraňují fyzicky zdatní, tedy od nejmladších a nejrychlejších. Teprve pak přijde přirozeně řada na starší, nemocné a těžko pohyblivé - tedy ty pomalé. Důvody jsou jasné. Ti, kteří potřebují pomoc druhých nezdržují ty mladé a rychlé a tak se v případě, že dojde na nejhorší zachrání co nejvíce lidí. Kdyby to bylo opačně, tak ze slušnosti zemře hromada zdravých a silných a přežijí staří a nemocní. Když se nad tím zamyslíte, možná se vám to nemusí líbit, ale je to tak a nic s tím neuděláte. Je to léta ověřený a nikým nezpochybňovaný a bez výjimky dodržovaný systém!

Právě proto sleduji se skřípěním zubů ten zběsilý, nesystémový, nelogický a neustále se měnící vládní boj s epidemií. Kdyby se takto aplikovaly postupy na nouzovou situaci v letectví, tak vám garantuji, že do letadla nikdy nesednete, protože by se tak ročně pozabíjeli ve zběsilém zmatku tisíce lidí.

A ještě jedna zajímavost: posádka letadla má nejvyšší prioritu při ochraně. Jedině těch pár zdravých, akčních a zkušených jedinců z posádky může za devadesát sekund zachránit třeba 600 dalších lidí. Nikdo nediskutuje, že má posádka lepší sedadla, pásy, dýchací přístroje, nehořlavé ochranné prostředky, masky, brýle, vesty apod.

Zatím co aby se dnes bála naočkovat se dříve pošťačka, prodavačka, řidič autobusu, plynař, průvodčí, opravář praček a já nevím kdo další než poslední senior. Čistě teoreticky si představte, že tito všichni na 3 týdny "lehnou". Kdo zajistí fungování země? Vzpomeňte si na pravidla evakuace výše popsaná. Je to tedy jako kdyby při požáru letadla ze slušnosti rozdala posádka dýchací masky nejdříve cestujícím a než došla k poslednímu, tak se mezitím udusila kouřem. Nakonec by zemřeli všichni, protože by nezbyl nikdo, kdo by nouzově přistál a všechny zachránil. Jen ti cestující by se zabili ve zdraví a v hrůze, že na palubě není již nikdo, kdo je zachrání.

Otázka tedy zní, zda z hlediska přežití druhu nemá být celý ten systém jinak... ?