Jeden a půl metru diskusí

12.10.2021

Kdysi jsem byl na dovolené v jednom německém kempu. Náhle se ozval amplión a ve třech jazycích, dokonce i lámavou češtinou, vedení kempu oznámilo, že z vážných důvodů se kemp musí uzavřít. Součástí hlášení byla omluva, informace o důvodech a o navrácení zaplacených dní a informace o nejbližším kempu, kde je možné v pobytu pokračovat.

Co nastalo? Němci a Holanďani začali balit a za nedlouho vytvořili fronty u kasy pro navrácení peněz. Češi se začali seskupovat a jali se diskutovat proč s takovým opatřením nelze vzhledem k uvedeným důvodům souhlasit, jak by se to mělo řešit jinak, zda někdo neumí německy nebo anglicky natolik, aby to zkusil nějak uhádat. Prostě vše, jen ne poslechnout jasně danou instrukci.

V řadě vyspělých zemích platí na silnici jasná pravidla, která se bez diskuse dodržují. Také jsou k sobě lidé ohleduplní, slušní a respektují se. Když jedete na kole hned za hranicemi v Sasku (bývalé východní Německo), nebo v Bavorsku, tak vás řidič jakéhokoliv vozidla předjede s 1,5 - 2,0 metrovým odstupem a to ve chvíli, kdy to jde. Když to nejde, tak počká. V Německu platí jasný silniční zákon, který to nařizuje. Klikněte si na odkaz a přečtěte si ho (překlad: Řidiči, kteří předjíždějí cyklistu, musí dodržovat vzdálenost nejméně 1,5 m až 2 m - v případě pochybností více. Pokud dopravní situace neumožňuje udržovat dostatečný odstup, nesmí se cyklista předjíždět).

Z vlastní zkušenosti vím, že takový odstup se v Německu dodržoval i před přijetím daného zákona. Prostě ze slušnosti a ohleduplnosti. A nikdo o něm nediskutuje, ani nediskutoval. Nikdo nevymýšlí situace, kdy to nejde. Nikdo nepřemýšlí, jak se to bude měřit. Prostě je to dané, je to jasně napsané, tak se to dodržuje!

Zatímco v té naší zemičce se podobný zákon přijal, protože se někteří chovají při řízení jako hovada (omlouvám se, ale je to tak) a musí mít vše někde napsané. Řídit a myslet u toho jaksi neumějí. A místo toho, aby se předpis dodržel, protože jde o naší bezpečnost a slušnost i ohleduplnost zároveň, vznikly debatní kroužky, které řeší jak to nelze všude dodržet, jak se to bude měřit a podobné nesmysly.

Dobře to řekl jeden dopravní odborník: dodržet to lze vždy, ale zároveň ne všude. Nebo snad také předjíždíte auto před sebou, když zrovna jede kamion v protisměru? Myslím že ne. Že si počkáte, někdy i dlouhé kilometry...

Jeden kamarád na letišti říká: já bych některým lidem nařídil myslet - jiným bych to naopak zakázal! Myslím, že by se někdy nemělo tolik myslet, ale dodržovat pravidla, když už při řízení mnozí myslet odmítají.