Já chci vládu!!!

25.09.2021

V současném předvolebním čase považuji za dost důležité si připomenout některá fakta:

Před léty vznikla jistá politická strana, která voličům nespokojeným s prací politických stran, nabídla silnou, autoritativní vládu místo neefektivních tradičních parlamentních stran, občanský smír, radikální ekonomický růst, vyrovnané rozpočty s nízkou nezaměstnaností, navrácení "tradičních hodnot" a hrdosti. Premiérem se stává v řádných a demokratických volbách muž, který slibuje postavit ekonomiku na nohy pomocí masových investic. Návrat ekonomické prosperity vede ze začátku k nárůstu popularity režimu mezi obyvatelstvem, což se projevuje oddaností voličů ke straně. Opozice jakéhokoliv druhu je tvrdě potlačována a strana postupně ovládá soudy, místní samosprávy a všechny občanské organizace. Veřejné mínění je centrálně utvářeno propagandistickou divizí strany. K tomu strana využívá masmédia, film a uhrančivé premiérovy projevy.

Mezi hlavní projekty veřejných prací financované z deficitních výdajů patří například vybudování sítě dálnic a poskytnutí financování programů na zlepšení bydlení a podpory zemědělství. Často jdou investice do spřízněných společností, které strana vlastní. Premiér dává lidem práci, mládež se nefláká na ulicích, nýbrž je organizována ve státem zřízených mládežnických organizacích. Noviny, stejně jako jiná média, začínají být stranou kontrolována; mnohá se zavírají. Autoři knih ze země odchází a někteří v exilu píší kritické materiály na adresu režimu. Opozice vůči režimu je však roztříštěná a nejednotná. Aktivních odpůrců režimu mnoho není. Justice se téměř bezvýhradně podvoluje vládní moci a stává se důležitým nástrojem režimu. Řada politických kauz režimu je zametena pod koberec. Definitivně.

Tento režim vedený naprostým šílencem za podpory zblblých voličů naštěstí končí kapitulací režimu. Většina státu se však ocitá na dlouhá léta v ruinách. Politická a ekonomická infrastruktura je totálně zničena, načež si země tento cejch nese do dnešních dnů.

O režimu je i napsána píseň Kat a blázen, v jejímž textu se zpívá:

Z čista jasna, kde se vzal,
pan Nikdo tu se vzal,
křičel, jak si předsevzal:
"Já chci vládu!"
Nemluvil a jenom řval,
co nedal, to sliboval,
ale na svá bedra vzal
funkcí hromadu.
Prohlásil se za krále, za
blázna, za kata,
takže vznikla situace
značně napjatá.
A tak z kata a blázna
vznikla hodnost svérázná,
vylíhnul se nový tvor,
blázen diktátor

Příběh, který jsem vám vyprávěl byl historií vzestupu a pádu Říšského kancléře Adolfa Hitlera a jeho režimu.

Měli jste snad dojem, že píši o někom jiném? Tak to asi nebyla náhoda!

foto: Charlie Chaplin ve filmu Diktátor (video)