Dotovat? Nedotovat? Dotovat? Nedotovat!!

28.12.2020

foto: ilustrační, internet

Před zavedením "sofistikovaných" daňových systémů kdysi platil jednoduchý daňový systém: desátek. Vinař dal vládci desátý sud vína, rolník z metráku pšenice odvedl 10 kilogramů vládci a podobně.

Dnešní systém je však moderní a funguje na principu všem brát a jen někomu dát. Tomuto principu se vznešeně říká: dotační programy. Co jsou to vlastně dotace? To jsou peníze, o které nás "obere" náš vlastní stát, ovšem kvůli zjemnění se této loupeži říká daň. Přičemž platí, že čím rafinovanější daň, tím lépe. Takže máme daně přímé, daně nepřímé a tisíce různých poplatků státu o kterých možná ani nevíme. Někdy si připadám jako v té pohádce "O staré bambitce", kde vykutálení výběrčí daní Ferenc a Lorenc zaváděli jednu daň za druhou: daň z otevřeného okna, daň ze zavřeného okna, daň ze vzduchu, daň z hlíny, daň za trakař ... a tak dále.

Ale zpět k tématu. Stát vybírá daně. Stát pak rozhodne, komu se na co dá. Na to najme statisíce úředníků, kteří spravují daně, vytváří pravidla, kontrolují čerpání, kontrolují kontrolory, platí justiční úředníky na ty, co čerpají v rozporu s pravidly (nebo alespoň na některé) ... a pořád dokola. Daňovému poplatníkovi se pak sdělí, že v obecním zájmu je dát Frantovi na mlátičku, Pepovi na divadlo, nebo Karlovi na ekologické elektroauto. Jenomže Franta mlátičku nepotřebuje, Pepa neumí hrát divadlo a Karel na elektroauto jaksi nemá nabíječku. Ale když už se dává ...

Kdysi jsem někde četl, že rozdělit vybranou korunu stojí 60 haléřů! Právě proto se na všechny logicky nemůže s dotacemi dostat (vlastně ten systém připomíná finanční "letadlo", kdy se dostane jen na ty první). Takže všichni platí a jen někteří berou. A moudří vládcové (Ferenc a Lorenc) rozhodují komu.

Jestli jste dočetli až sem, máte jistě pocit zmaru a frustrace. S tím s vámi souhlasím. Kdo se se mnou za posledních 15 let bavil na téma daní a dotací, tak zná můj konzistentní názor: minimální daně, žádné dotace. Peníze mají zůstat lidem a ne platit čím dál obéznější stát. Pokud však stát méně vybere, nemůže poskytovat tolik služeb - jenže ty si občan může koupit za ušetřené daně. Navíc, čím více má stát peněz, tím snáze je korumpovatelný. Mimochodem, napadlo vás, proč se o korupci hovoří čím dál více. No protože nás stát obírá na daních také čím dál více a má více peněz na přerozdělování!!! A logicky je někdo u "lizu" blíže a jiný dál. Pokud bychom měli chudý stát, ale bohaté lidi neztížené daněmi, sami by si rozhodli, co si od koho koupí a kterou službu zaplatí. A nemusí to za ně rozhodovat moudrý drahý úředník. Ano, spousta věcí by bez dotací byla dražší, ale na druhou stranu by lidé měli více peněz, aby si to mohli dovolit. Odpadly by hádky, zda má stát dotovat například svoz odpadu, ale nemá dotovat sportovní kluby, zda se má dotovat zdravotní péče ale nemá dotovat svoz odpadu ... a tak dále a tak dále.

Nemyslím si, že lidé jsou hloupí a neví co chtějí a že to za ně někdo moudrý musí rozhodnout. Ono je to totiž přesně naopak!!